Jak wybrać kota dla dziecka?

Wybór kota powinien zostać dokładnie przemyślany. Zwierzę nie jest zabawką, co koniecznie trzeba wcześniej wytłumaczyć dziecku. Powinniśmy także uprzedzić, że posiadanie kociaka wiąże się z obowiązkami. Oczywiście, nie należy wprowadzać wszystkich od razu, zwłaszcza jeżeli dziecko ma dopiero kilka lat. Niemniej, warto z nim porozmawiać. Osobiście polecam wizytę w schronisku. Taka wycieczka może otworzyć oczy nie tylko dzieciom, ale i dorosłym na fakt, ile zwierzaków cierpi. Uświadomimy sobie wówczas, że bez naszej pomocy sobie nie poradzą. To przydatna lekcja empatii. Na co jednak musimy zwrócić uwagę zawierając kontakt po raz pierwszy z wybranym przez nas kotem? Poniżej przedstawiam kilka porad, które mam nadzieję, okażą się przydatne szczególnie rodzicom.

Kota należy wybrać wspólnie z dzieckiem

Większość osób sama wybiera zwierzaka i dopiero później zapoznaje z nim dziecko. Nierzadko jest to forma niespodzianki, a nawet prezentu. To ostatnie zachowanie stanowczo odradzam. Zwierzę nie powinno być prezentem, ale przemyślaną decyzją. Poza tym kota najlepiej wybrać wspólnie. Dlaczego? Mamy wówczas okazję zaobserwować, jak zwierzę reaguje na nasze dziecko. Sprawdzimy także, czy nasza pociecha wykazuje entuzjazm lub jest podekscytowana. Może się bowiem okazać, że nie będzie w ogóle zainteresowana żadnymi zwierzętami, co oznacza, że nie ma większego sensu adoptować kota. Zazwyczaj jednak dzieci nie mogą się doczekać, aby stać się dumnymi właścicielami zwierzaka, czasami nawet ich zapał trzeba ostudzić i wytłumaczyć, że wybór kota to trochę dłuższy proces.

Pierwsze spotkanie jest bardzo ważne. Zadanie rodzica to czujna obserwacja. Sprawdźmy, czy kociak nie ucieka przed dzieckiem – może to być zły znak. Ponadto, warto wziąć pupila na ręce. Jeżeli drapie lub gryzie, to lepiej się na niego nie decydować. O ile osoba dorosła jest w stanie poradzić sobie z takim zachowaniem zwierzęcia, o tyle dziecko niekoniecznie będzie wiedziało co robić, a nawet może się wystraszyć. Dobrze zobaczyć również czy i w jaki sposób kot zareaguje na krzyk lub nagły ruch. W przypadku, gdy nie robi on na nim większego wrażenia, to świetnie rokuje. Dzieci są przecież pełne energii, a zbyt strachliwy kot będzie źle się czuć w ich towarzystwie. Nie ma więc sensu go męczyć.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Najlepiej wybrać kota, który jest odważny i chętnie przebywa w towarzystwie ludzi. Co więcej, mimo że malutkie kociaki wyglądają uroczo, to adopcja lub przygarnięcie dorosłego kota będzie lepszą decyzją. Starszy kot ma już ukształtowany charakter, dlatego jego opiekunowie mogą łatwo przewidzieć jego zachowania. W przypadku młodego kota nie mamy praktycznie żadnej wiedzy na jego temat. Zachowanie kilkumiesięcznego mruczka dopiero się kształtuje, możliwe, że zupełnie nie będzie nadawał się do kontaktu z dziećmi. Ponadto, kocie maluchy częściej są skłonne do drapania, a nawet ugryzień. Musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie, czy wybrany przez nas kot został wysterylizowany. Jeżeli nie, to powinniśmy sami zanieść go do weterynarza w celu przeprowadzenia zabiegu. Taką wizytę możemy połączyć z rozmową o odpowiedzialności. Damy wtedy dobry przykład dzieciom i wytłumaczymy, dlaczego nie należy doprowadzać do niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt oraz jakie ma to konsekwencje (np. duża ilość niechcianych zwierząt w schroniskach). Dajmy także czas zwierzakowi oraz dziecku na zapoznanie się.

54 lata temu