Najlepsze rasy kotów dla dziecka!

Jeżeli nie macie jeszcze w domu zwierzaka, a zastanawiacie się nad adopcją kota, to polecam przeczytać o najlepszych rasach kotów dla najmłodszych. Osobiście nie uważam, że są rasy, które koniecznie trzeba izolować od dzieci, jednak wiadomo, że milsze są zwierzaki lubiące pieszczoty i tulenie. Wbrew powszechnej opinii wśród kotów również znajdują się takie rasy. Spokojniejsze zwierzaki mogą nieco obawiać się hałaśliwych oraz skorych do zabawy dzieci. Specjalnie z myślą o wszystkich mamach, które uwielbiają koty, tak samo jak ja, przygotowałam listę ras, które uważa się za najlepszych, dziecięcych przyjaciół.

Jakiego kota wybrać dla dziecka?

  • Kot birmański

Nie dość, że śliczny, to jeszcze nad wyraz inteligentny. Koty tej rasy niesamowicie przywiązują się do właściciela (potwierdzam to z własnych doświadczeń, moja przyjaciółka ma kota tej rasy i kiedy tylko jest w domu, to nie odstępuje jej na krok). Polecany jest zwłaszcza rodzinom, ponieważ dobrze czuje się wśród większej liczby ludzi. Zniesie bardzo wiele, szybko przyzwyczaja się także do noszenia na rękach.

  • Kot tonkijski

To chyba najbardziej towarzyskie koty, jakie przyjdzie nam spotkać. Każdą wolną chwilę chcą spędzić z człowiekiem. Nie mają jednego właściciela, lubią przymilać się do wszystkich domowników. Kot tonkijski jest prawdziwym społecznikiem. Uwielbia głaskanie, najchętniej spędzi cały dzień na kolanach, oddając się pieszczotom.

  • Kot brytyjski krótkowłosy

Jego największa zaleta to cierpliwość. Kiedy ma chęć bierze udział w figlach i zabawach, a gdy ma dość, chowa się w odosobnionym miejscu. Nigdy nie przejawia agresji, na ogół jest wesoły, skłonny do psot. Z wiekiem staje się jednak bardziej stateczny, nadal jednak lubi dotyk człowieka, a co za tym idzie, chętnie mu się poddaje.

  • Ragdoll

Przyjacielska rasa o łagodnym, a nawet nieco flegmatycznym usposobieniu. Chętnie towarzyszy człowiekowi w wykonywaniu większości czynności. Co więcej, uwielbia praktycznie wszystkie zabawy, dlatego z pewnością nie będzie się nudzić. Z tego też względu okaże się idealny dla młodszych dzieci. Radgoll ma większy rozmiar i długowłosą sierść, dlatego prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.

  • Kot burmski

Najważniejsza osoba na świecie dla tego kociaka to jego właściciel. Przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, przez co często porównuje się go do psa. Wprost uwielbia przytulanie (nawet podczas snu), noszenie na rękach, a nawet leżenie na kolanach. Samice pragną być w centrum zainteresowania. Z tego powodu często same namawiają do zabawy.

Oczywiście gatunków kotów przyjaznych dzieciom jest o wiele więcej, ale wybrałam najbardziej popularne. Możecie zastanowić się również nad adopcją takich ras jak: Maine Coon, kot abisyński czy Cornish Rex.

Jakich ras kotów nie poleca się małym dzieciom? Uważam, że charakter kota w głównej mierze uzależniony jest od jego wychowania, ale zdaje sobie sprawę, że istnieją rasy bardziej „oporne”, postanowiłam więc napisać parę słów o gatunkach z trudniejszym charakterkiem. Z pewnością zaliczają się do nich persy, koty syjamskie, a także Nebelungi. Wyróżnia je bowiem nieśmiałość. Zdecydowanie preferują spokój i ciszę. Nie oszukujmy się, w domu z małymi dziećmi trudno o takie warunki, dlatego lepiej wybrać kociaka, który lubi przebywać wśród ludzi i się wówczas nie męczy. Ponadto, persy bywają kapryśne i nie przepadają za nadmiernym głaskaniem, co dzieciom może się nie spodobać.

54 lata temu