Alergia na kota u dziecka

Rodzice, którzy posiadają w domu zwierzaka, obawiają się zazwyczaj jednego – alergii na sierść u swoich dzieci. Tymczasem jak się okazuje, to nie sierść wywołuje alergię, ale białko Fel D1, które znajduje się w kociej ślinie i jest rozprowadzane każdego dnia w czasie kociej toalety. Ponadto, do alergenów zalicza się również wydzielina ze skórnych gruczołów łojowych (roznosi się po domu ze złuszczającym się naskórkiem). Nie wystarczy więc wybrać rasę krótkowłosą, ponieważ nie zapobiegnie to występowaniu objawów alergicznych. Jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko może być uczulone na „kocie alergeny”, to warto przeprowadzić w tym kierunku odpowiednie testy. Nie musimy od razu panikować i szukać nowego domu dla pupila. Może się okazać, że jest to lekka alergia i uda nam się z nią rozprawić, a przynajmniej z jej dokuczliwymi objawami.

Objawy alergii – jak rozpoznać czy dziecko ma uczulenie?

Objawy alergii na zwierzaka, nie różnią się zbyt wiele od pozostałych alergii. Do podstawowych jej przejawów zalicza się reakcje uczuleniowe związane z układem oddechowym, a więc głównie kaszel, nieprzyjemne drapanie w gardle, kichanie, katar, swędzenie oczu, łzawienie oraz obrzęk powiek. Co jest ich powodem? Musimy wiedzieć, że alergeny składają się z niewielkich rozmiarów cząsteczek, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Z łatwością przedostają się do jamy nosowej, a nawet oskrzeli podczas oddechu.

Oczywiście, nie wszystkie objawy muszą występować w tym samym czasie. Zdarza się, że nasze dziecko wykazuje tylko dwa lub trzy objawy. Z początku mogą być mylone z przeziębieniem, jeśli jednak utrzymują się od dłuższego czasu, to możemy zacząć podejrzewać, że jest to alergia. Niekiedy za sprawą alergii na skórze pojawiają się zaczerwienienia bądź pokrzywki. Nie jest to jednak regułą.

Czy alergia na kota może okazać się groźna? U większości osób przyjmuje ona łagodną postać, więc nie wiąże się z koniecznością pozbycia się alergenu, czyli w tym przypadku, oddaniem kota w inne ręce. Na alergie przepisywane są różne leki, od tabletek po kremy. Niestety, zwłaszcza u dzieci, alergia może okazać się niebezpieczna. Dzieje się tak szczególnie w przypadku najmłodszych narażonych na rozwój astmy. Co więcej, alergia na kota pozostawiona bez leczenia może doprowadzić do przewlekłego zapalenia zatok, które bywa dokuczliwe u dorosłych, a co dopiero u dzieci. Mimo że sama uwielbiam swojego kota ponad wszystko, to w tej sytuacji wiem, że nie pozostaje nic innego, niż poszukać mu nowego domku.

Jak postępować, gdy dziecko ma alergię na kota? Jeżeli alergia jest stosunkowo łagodna, to kota możemy zatrzymać w domu. Dziecko musi jednak zostać poddane odczulaniu. Warto również zrobić generalne porządki w mieszkaniu, aby wyeliminować alergeny z naszego otoczenia. Co więc trzeba zrobić? Na pewno istotne jest pozbycie się z domu wszystkich dywanów, dywaników i zasłon, na których osadza się złuszczony naskórek. Kot nie powinien także przebywać w sypialni naszego dziecka, podczas snu musi mieć ono zapewnione jak najlepsze warunki. Być może warto ustalić zasadę, że nasza pociecha może bawić się z kotem wyłącznie w salonie? Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w filtry powietrza. Jeden z domowników powinien przynajmniej raz w tygodniu wyczesywać sierść kota. Na koniec dobra informacja, która wszystkich miłośników kotów natchnie optymistycznie: nieustanny kontakt z alergenem może powodować samoistne uodpornienie się organizmu, co oznacza, że objawy alergii znacznie osłabną, a być może nawet znikną. Jest więc nadzieja!

54 lata temu