Jak uczyć dziecko odpowiedzialności za pupila?

Zdecydowana większość dzieci marzy o posiadaniu zwierzaka. Słodki, mały kociak wydaje się rozkoszny, a przy tym skory do zabawy. Musimy jednak pamiętać, że kupowanie zwierzęcia w prezencie nie jest dobrym pomysłem. Każdy, nawet najsłodszy kotek w końcu dorośnie i nie zawsze będzie mieć ochotę na pieszczoty czy wielogodzinne figle. To przecież żywa istota, która ma swoje uczucia, charakter, a nawet humory. Zanim więc podejmiemy decyzję o adopcji kota, zastanówmy się, czy nasze dziecko poradzi sobie ze wzięciem części odpowiedzialności za jego wychowanie. Bardzo prawdopodobne, że dziecko po kilku tygodniach zaniedba swoje obowiązki, co będzie się wiązać z dodatkowym ciężarem dla rodziców. Jak temu zapobiec i jak uczyć dziecko odpowiedzialności za pupila?

Najważniejsza jest rozmowa

Zanim zabierzemy dziecko do schroniska bądź zaczniemy przeglądać ogłoszenia dotyczące adopcji kociaków, usiądźmy z nim do dłuższej rozmowy. Nawet jeżeli dziecko ma dopiero kilka lat, to warto poświęcić czas, aby w odpowiedni sposób wytłumaczyć mu z czym wiąże się opieka nad zwierzęciem. Dobrze jest rozdzielić obowiązki na wszystkich członków rodziny. Kilkuletnie dziecko niekoniecznie poradzi sobie z porządnym wyczyszczeniem kuwety, może za to jednak uzupełniać miskę z wodą czy nasypać karmy. Z czasem możemy przekazać mu także inne zadanie jak np. szczotkowanie pupila. Opowiedzmy jednocześnie, jak ważny jest czas poświęcany zwierzakowi.

Jak przygotować dziecko do roli opiekuna kota?

W sytuacji, gdy nie jesteśmy do końca przekonani, czy nasze dziecko poradzi sobie z opieką nad kotem, możemy zaoferować pomoc rodzinie, sąsiadom lub przyjaciołom w zajęciu się ich zwierzakiem przez weekend. Zobaczymy wtedy, jak dziecko na niego reaguje i czy rzeczywiście się nim zajmuje. Jeżeli po kilku godzinach zabawy przestanie okazywać zainteresowanie, to znak, że jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby w naszym domu pojawił się zwierzak.

Musimy jednocześnie uzmysłowić dziecku, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z wydatkami. Na początku może przecież niszczyć rzeczy znajdujące się w jego zasięgu jak ubrania czy zabawki. Poza tym konieczne jest regularne kupowanie karmy, zakup legowiska, akcesoriów do zabawy itd. Wizyta u weterynarza także wiąże się z wydatkami. Jeżeli chcemy uświadomić dziecko w kwestii kwot poniesionych na utrzymanie pupila, to możemy zaproponować mu założenie specjalnej skarbonki, do której będzie odkładać niewielkie kwoty z kieszonkowego. 

Wychowanie kota – sposób na naukę odpowiedzialności

Nauka odpowiedzialności za drugą istotą to duża zaleta wynikająca z posiadania w domu zwierzaka. Dziecko uczy się wtedy konsekwencji. Szybko zaczyna zdawać sobie sprawę, że bycie opiekunem kota to nie tylko zabawa i przytulanki, ale również masa innych obowiązków, o których trzeba pamiętać każdego dnia. Z punktu widzenia dorosłych to bardzo ważna kwestia, dlatego nie musimy wzbraniać się przed adopcją zwierzaka, gdy w domu są małe dzieci. Wręcz przeciwnie – włączmy je do wspólnego zajmowania się domowym pupilem. Będzie to jednocześnie wspaniała lekcja empatii. Kot, podobnie jak człowiek, wyraża przecież swoje emocje. Dziecko szybko uczy się je rozpoznawać i odpowiednio reagować. Zobaczy, że kiedy podnosi głos zwierzak się go boi, a w efekcie się przed nim chowa. Zmienia więc swoje zachowanie i zaczyna mówić do pupila łagodniejszym tonem, podchodzi z czułością, niekiedy nawet kotek staje się jego najlepszym przyjacielem.

54 lata temu